Piyetra Günlük
Seo (Search Engine Optimization) Nedir Neden Önemlidir?

Seo (Search Engine Optimization) Nedir Neden Önemlidir?

Halime Aras
Halime Aras
Web Tasarım / 12 Eylül 2017

Seo (Search Engine Optimization) Nedir Neden Önemlidir?

Bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmaların tümünü SEO olarak adlandırabiliriz.

Bir kullanıcı arama motoruna bir kelime ya da kelime grubu yazdığında çok kapsamlı bir algoritma devreye girer ve ilgili tüm web sayfalarında çalışır. Bu algoritma sayesinde konu ile en çok ilgisi olan web siteleri arama sayfasında üst sıralarda yer alır.

Arama motorlarının belli aramalarda hangi sayfayı birinci sıraya koyacağını kararlaştırabilmesi için pek çok kriter vardır. Bu kriterlerden en önemlileri sayfada yer alan içerik ve diğer sitelerden alınan linklerdir.

Arama motorları bu ve bunun gibi kriterleri baz alarak sitenizin arama sayfasında bulunan konumunu belirler.

Seonun Tarihçesi:

Seo kavramı sanılanın aksine çokta eski tarihlere dayanıyor. Seo kavramı ilk kez 2006 yılında Rohit Bhargava tarafından dile getirildi. Bhargava’nın ilk aşamada yayınladığı 5 madde daha sonra onlarca maddeye dönüşüp günümüze kadar gelen Seo kavramının gelişimini sağladı.

Seonun Faydaları:

Seo ürünlerinize ilgi gösterecek veya hizmetinizi talep eden bireylere ulaşmanın en kolay yoludur.

Seo sayesinde;

Müşteri ürününüzü ya da hizmetinizi arıyorken ona ürününüzü arama motorları üzerinden en hızlı ve en doğru biçimde gösterir ; yüksek reklam maliyetlerinizin zaman içerisinde azaldığına tanık olursunuz. Müşterileriniz ilgili aramada sizin firmanız ile ön sıralarda karşılaştığında sunduğunuz hizmet yada ürünün çok tercih edildiğini düşünür ve ön sırada olmanızı tercih edilirliğinizle bağdaştırır.

Seonun Başlıca Ölçütleri:

Popülarite:

Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Arama motorlarında da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Popülerlik sadece reklam yapmakla maalesef mümkün değil. Forumlar ve sosyal ağlar sizi popüler olma yolunda her zaman bir adım ileri taşıyan platformlardır.

Doğallık:

Doğallık Seo çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanır.

Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmazlar. Yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak değerlendirilir ve sıralamayı olumsuz etkiler.

Hizmet:

Google başkalarına hizmet eden sitelere daima cömert davranır. Yapılan hizmetin özgün olması önemlidir.

Günümüzde binlerce dağıtılan ücretli veya ücretsiz betikler mevcuttur.Hizmetin sektöre yönelik olması doğrudan sektöre yönelik müşteri ve ziyaretçi kitlesini hedef alır.

Aynızamanda hizmetin tanıtımı da aynı sektörden siteler üzerinden yapılacağı için benzer içerikli sitelerden tavsiye edilmek Google tarafından daha çok sevilmenizi sağlayacaktır. 

Kategoriler

Yazarlar

Güncel Yazılar

Takipte Kalın

"Seo (Search Engine Optimization) Nedir Neden Önemlidir?" başlıklı yazımızı beğendiniz mi? O zaman yeni yazılarımızdan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın, sizi haberdar edelim