Piyetra Günlük
Pop Art

Pop Art

Özge Çoker
Özge Çoker
Grafik Tasarım / 28 Haziran 2016

Geçen haftaki blog yazımızda Ümit Erdim’in rally yarışlarında kullanacağı aracı için “giydirme, tasarım ve uygulama” çalışması yapmıştık. 

Pop Art teması üzerine yaptığımız tasarımdan yola çıkarak; bu hafta Pop art nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır, ilk kez kimin aklına gelmiştir, diğer sanat akımlarından farkı nedir?  sorularına cevap aradık; bulduğumuz cevapları da sizlerle paylaşmadan edemedik. 

Karşınızda Pop Art..

Özellikle ABD ve İngiltere’de ortaya çıkan ve gelişen Pop Art; popüler sanatın kısaltılmasından türemiştir. Tohumlarını ilk olarak 1950’lerde atmış olmasına karşın,bir akım olarak 1960’lı yıllarda kabul görmüştür.Terim olaraksa ilk defa İngiliz eleştirmen Lawrence Alloway’in Şubat 1958 yılında Architectural Design dergisinde yayınlanan “The Art and The Mass Media” adlı makalesinde karşımıza çıkmıştır.

Soyut sanata bir eleştiri,güzellik algısı ağır,cansız,sıkıcı,rutin klasik sanat akımlarına muhalif olarak ortaya çıkmıştır.Toplumsal eleştirilerde de bulunan Pop Art zamanla daha da popülerleşmeye ve sevilmeye başlamıştır.Bu zaman zarfında Pop Art’ın diğer akımları eleştirdiği gibi Pop Art’ı eleştirenlerde olmuştur.

Bu akımı eleştirenler Pop Art'ı sansasyonel ve estetik yoksunu olarak görmüşlerdi.Savunanlar ise demokratik ve ayrımcılık yapmayan kültürel bir olgu olduğunu söylüyorlardı. Pop Art’ın toplumsal bir olayı en gerçek biçimde anlatması,kolay anlaşılır imgeler kullanması,kitle iletişim araçlarında kullanılabilir olmasının etkisi çok büyüktü tabi ki.

Pop Art’ta sıradan nesnelerin ve çağdaş yaşam üzerinde etkisi olan popüler kültürün resmediliyor olması onu diğer akımlardan ayıran en önemli özellikti.Sanatçılar kullandıkları görsel unsurları televizyondan,sinemadan,çizgi romanlardan,gazetelerden,dergilerden,reklamlardan alıyor,kimi zaman çorba kutuları,yol işaretleri,hamburger vb. ögeleri konu olarak kullanıyorlardı.Bunları canlı,rengarenk bir biçimde işlerken karikatür ve illüstrasyondan yararlanıyorlardı.

 Pop Art’ın ilk örneğini Richard Hamilton “Günümüz Evleri” adlı eseriyle vermiştir.Daha sonrasında ortaya bir sürü eser çıkarken,Andy Warhol,Roy Lichtenstein,Claes Oldenburg,akımın önemli temsilcileri arasındadır.

ANDY WARHOL

6 Ağustos 1928 ile 18 Şubat 1987 yılları arasında yaşayan ressam,film yapımcısı ve yayıncı Andy Warhol Pop Art’ın en önemli temsilcilerinden birisidir.”Beni anlamak istiyorsanız sadece filmlerime,resimlerime ve dış görünüşüme bakın,daha ötesine değil” diyen Andy Warhol seri üretimi ve seri üretim nesnelerini sıkça kullanmıştır.Seri üretim nesnelerini sıkça kullanmasından anlayacağınız gibi sanatta fabrikasyon üretimi savunmuş ve tarzını bu temel felsefe üzerine kurmuştur.Birçok esere imza atan Andy Warhol 1962 yılında Coca-Cola’nın şişelerini tasarladı ve bu şişeler Pop Art’ın öncüsü kabul edildi. Campel’ın çorba kutularını,Jim Morrison,Marilyn Monroe,John Lennon,Muhammed Ali ve daha birçok ünlünün portrelerini çizmesini önemli eserleri arasında gösterebiliriz.

1963 yılında fabrikasyon ve tek tip sanat eseri üretimi felsefesinden yola çıkarak “Factory” ismini verdiği atölyesini kurdu.Andy Warhol yaptıklarıyla çok eleştirilsede bunları umursamamış yine bildiğini yapmaya devam etmiştir.Hakkında yazılanlar ilgili ”Sizin hakkınızda yazılanları önemsemeyin,yalnızca uzunlukları ölçün!” demiştir.

Pop Art Pop Art
Pop Art Pop Art
Pop Art

Kategoriler

Yazarlar

Güncel Yazılar

Takipte Kalın

"Pop Art" başlıklı yazımızı beğendiniz mi? O zaman yeni yazılarımızdan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın, sizi haberdar edelim