Piyetra Günlük
Niçin E-posta Pazarlama

Niçin E-posta Pazarlama

Emre Özdemir
Emre Özdemir
E-Bülten / 04 Ocak 2017

Günümüzde pazarlamacılar için sunulan kaynakların sayısı ve konu ile ilgili inovasyonun hızı akıl alır gibi değil.

Şimdi size inanılmaz bir araştırmadan bahsedeceğiz. VentureBeat 'in hazırladığı süper grafiğe göre, SEO*,sosyal medya, video marketing**, mobile analytics gibi dalların içinde bulunduğu toplam 43 pazarlama kategorisinde tam 1876 şirket, pazarlamacılara hizmet veriyor. Daha da enteresanı, bu kategorilerin bir çoğu geçen sene ortada bile yoktu!

Her sene yeni kategoriler ortaya çıkarken,var olanların da bir çoğu verimli bulunmuyor ve artık kullanılmıyor. 

Fakat bir kategori gittikçe gelişerek zamana karşı direniyor:  E-posta ile Pazarlama.

Bunun tek bir nedeni var. E-posta ile pazarlama, diğer kategorilerle karşılaştırıldığında 10 yıldır en yüksek (ROI*) yatırım getirisine sahip. Harcanan her 1 TL'de, tam olarak 38TL ROI oluşturuyor ve pazarlamacının en geniş kitleye ulaşmasına imkan veriyor. Zengin çeşide sahip pazarlama araçları arasında, E-posta ile Pazarlama şirketin büyümesine yardımcı olacak en sağlam yöntem.

Bu rehberde sizinle email pazarlamanın, niçin dijital pazarlama stratejinizin vazgeçilmez bir parçası olduğunun 7 nedenini paylaşacağız ve ayrıca pazarlama uzmanlarının bu aracı nasıl pazarlama stratejilerinin merkezine yerleştirdiklerini inceleyeceğiz.

 

Eposta ile Pazarlamanın işletmenizin büyümesine katkı sağlamasının nedenleri

 

Günümüzün pazarlama uzmanları daha az hareket ile çok daha fazla şey başarmak durumundalar. Sınırlı bütçelerini akıllı kullanırken, kitlelerine mesajlarını daha kişisel bir şekilde ulaştırmak en büyük hedefleri. Pazarlama uzmanları kaynaklarını, müşteri odaklı kampanyalara yönlendirirse, o kadar yatırımlarının dönüşü fazla oluyor. Böylece ciroları artıyor.

Konuya girerken VentureBeat'in raporundan bahsetmiştim. O raporda da görüyoruz ki, hiç bir kategori Eposta ile Pazarlama kadar uzun ömürlü olamadı. Bazı trendler gelip geçiyor ama E-mail modern bir pazarlamacı için hala en güçlü iletişim kanalı. 

Çünkü:

 

Email çok daha geniş bir kitleye ulaşıyor.

 

Facebook'un 1 milyar ve Twitter'ın 255 milyon aktif kullanıcıyı aştığı bu dönemde, kitlelere erişmek için Sosyal medyanın tek başına, yegane, kusursuz iletişim kanalı olduğuna inanmak çok çekici geliyor. Bu rakamlar inanılmaz ancak email kullanımı istatistiklerinden çok sık bahsedilmiyor. Radicati'ye göre, 2013'te 3.9 milyar e-mail hesabı vardı, bu rakamın 2017 de 4,9 milyara ulaşması bekleniyor! 

İlk bakışta bu rakamlar şaşırtıcı gelse de, kendi online davranışlarınızı bir gözden geçirin. Bir websitesine kayıt olmak için önce e-posta adresinizi giriyorsunuz. Sosyal medya hesabınızı oluşturmak için bile e-posta adresine ihtiyacınız var! Daha da düşündüğünüzde, facebook ve twitter, size bildirim göndermek için bile e-mailina gönderim yapıyor.

E-mail internetin ortak birimi, kim online ise bilinki onun bir e-postası var! Böyle olunca, müşterilerinize veya hedef kitlenize ulaşmayı hedefliyorsanız, e-postadan daha iyi bir mecra bulamazsınız.

İnternette Facebook ve Twitter üyelerinin toplamından 3 katı fazla e-posta hesabı var.

 

E-Posta mesajınızı iletir 

 

Forrester Research , pazarlamacıların  e-posta listelerine bir kişi eklemek ile facebook'ta yeni bir takipçi kazanmak arasında bir tercih yapmak zorunda kalsalar, her seferin e-posta üyesini tercih etmeleri gerektiğini söylüyor.

Bunun iki temel nedeni var:

Öncelikle, e-postaların %90'ı hedeflenen kişiye ulaşıyor, lakin Facebook'ta takipçilerinizin haber kaynaklarında görme ihtimali sadece %2. Bunun sıkıntı, Facebook'un markaların reklama daha çok para harcamalarını sağlamak için, kullanıcıların haber kaynaklarında organik görüntüleme sayısına sınır getiriyor olmasından kaynaklanıyor.

Bu mesajınızı göstermeye geldiğinde büyük bir sorun teşkil ediyor.

Facebook'ta, 10.000 takipçiniz olduğunu varsayalım. Her gönderinizde yaklaşık 200 tanesi bu gönderiyi duvarlarında görme şansı oluyor. Alternatif olarak 10.000 kişiye gönderdiğiniz bir e-posta kampanyasında, en azından 9000 tanesinin posta kutusuna mesajınızın ulaşacağını biliyorusunuz.

Bu demektir ki, e-posta ile gönderide kitlenize mesajınızın ulaşma ihtimali, Facebook'a göre 45 kat daha fazla.

Bütün bunları anlatırken, sosyal medyayı asla kötülemiyoruz. Sosyal medya, yeni kitlelere ulaşmanız için asla vazgeçmemeniz gereken bir mecra. Öbür taraftan, e-posta ile pazarlama, eğer hedef kitlenizin e-posta adreslerine sahipseniz, mesajınızın ulaşması adına sosyal medyaya göre az önce bahsettiğim gibi 45 kat daha verimli !

İkinci olarak, e-bülteninize kayıt olanlar, özellikle sizden haber almak istediklerini söylemiş oluyorlar. Facebook kullanırken karşınıza çıkan şirketlerin reklamlarını görmek istediğinizi kimseye beyan ettiniz mi? Büyük ihtimalle alışveriş sitelerinde yada google da yaptığınız aramalardaki izlerinizden, bu reklamlar sürekli karşınıza çıkıyor. Facebook ta reklamın karşınıza çıkması ile size isteğiniz üzerine gelen e-bülten arasında büyük fark var.

E-posta, hedef kitlenizin mesajınızı alacağı hususunda kendini kanıtlamış bir mecradır.

 

E-Posta iletişim yaratır.

 

Çoğu pazarlama uzmanı, hedef kitleleriyle iletişime geçme konusuna odaklıdır. Ne formda olursa olsun, ister satış, üyelik, facebook mesajı vs, iletişimin gerçek amacı potansiyel müşterileri, satın alan müşterilere dönüştürmeyi hedeflerler.

Konu "dönüşüm" ise, E-Posta Pazarlama rakipsiz olan tek kanaldır ! Ortalama görüntülemeye göre tıklama oranı %3 iken, bir tweet'in oranı sadece 0.5%.

Bu şu anlama geliyor:Bir müşterinizin E-Posta Pazarlama üzerinden ilettiğiniz mesajı okuyup sitenize tıklama ihtimali, twittera göre 6 kat daha fazla. Az öncede belirttiğimiz gibi bu insanlar sizden e-posta almak istediklerini belirtmişler. Sosyal medyada sizi takip ediyorlar ancak Sosyal Medya devleri, reklam vermenizi sağlamak için gönderilerinizi onlara çok fazla göstermiyorlar. Sosyal Medyanın sahipleri var, ancak e-mailin bir patronu yok.. Bir limiti yok.

Monetate in yaptığı bir ankete göre tüketicilerin %4,24 ü E-Posta Pazarlama'dan üzerinden alışverişe ikna olurken, %2,49'u arama motorlarından, %0,59 u sosyal medya üzerinden ikna oluyor.

Dahası, e-bülten kolaylıkla ölçülebilir bir mecra. Piyetra müşterileri E-Bülten panelimize giriş yaptıklarında açılma, tıklama, ulaştırılamamış mailar, paylaşımlar gibi birçok bilgiyi canlı olarak takip edebiliyorlar.

Kategoriler

Yazarlar

Güncel Yazılar

Takipte Kalın

"Niçin E-posta Pazarlama" başlıklı yazımızı beğendiniz mi? O zaman yeni yazılarımızdan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın, sizi haberdar edelim