Piyetra Günlük
Markaların İsimleri Nereden Geliyor?

Markaların İsimleri Nereden Geliyor?

Halime Aras
Halime Aras
Sosyal Medya / 28 Kasım 2017

Dünyaca ünlü markalar ve onların herkeste aynı etkiyi yaratan isimlerini bu yazımızda ele aldık neler çıktı neler…

Kurucu veya isim sahibinin kendine özgü mixleri ile ortaya çıkan marka isimlerinden bir kaçını sizler için derledik ( zira ucu bucağı olmayan yüzlerce firmayı yazmayı biz de isterdik )

Nike adını  Yunan Mitolojisi’nde cesur savaşçılar için ilham kaynağı olan  Zafer Tanrısı Nike’ndan alıyor. Anlatılan hikayeye gore Nike yeni kurulduğu zamanlar logosunu 36 dolar gibi cüzi bir miktar ile  grafiker bir öğrenciye yaptırmış. Firmanın başarı ve kaliteyle buluşmasını hala izliyoruz. 

Yaratıcısı adının kısaltılmasının ilk üç harfiyle, (Adolf-Adi) soyadının (Dassler-Das) ilk üç harfinin birleştirmesi ile Adidas oluşuyor. Kunduracı Adolf Dassler, kardeşi Rudolph’la beraber 1920’de ilk jimlastik ayakkabılarını, beş yıl sonra da ilk çivili yarış ayakkabılarını üretiyor. İlerleyen süreçlerde iyi bir ivme yakalıyarak yola devam ediyorlar. İkinci Dünya savaşı sonrası iki kardeş ayrılıyorlar ve Adolf “Adidas” markasını tescil ettiriyor, Rudolf da Puma markasını yaratıyor.

Ingvar  Kamprad İKEA ismini kendi adının baş harfleri  olan I-K , büyüdüğü çiftliğin baş harfi E ve yaşadığı köyün baş harfi olan A‘dan oluşturur. Evli ve dört çocuk sahibi Ingvar Kamprad, bugün 28 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 4. kişisi. Hala zengin olmaya devam ettiği hakkında hepimiz hem fikiriz sanırım.

Dünyadaca  ünlü İtalyan  elbise markası Fendi ismi İzmirli  bir levanten  aileden geldiğini Fendi kurucularından Anna Fendi tarafından teyitlendi. Ataları İzmir’ de Efendizade ailesine mensup Ana Fendi , Efendi kelimesinin başındaki  “E”  harfini atılarak kurulan Fendi ,hala moda sektöründeki yerini korumaya devam ediyor.

OMO (Old Mother Owl - Yaşlı Baykuş Anne) anlamının kısaltmasıdır. Edebiyatta Garip Akımı yazarlarını kodlarken kullandığımız bir şifreydi oysa ki bakınız:( Orhan Veli Kanık- Melih Cevdet Anday- Oktay Rıfat Horozcu ) Bende deterjandan sonra romantik bir çağrışım yaptığı aşikar. Anlamına bakıldığında ise bu isimle yola çıkan birinin elbette bir hikayesi vardır diye umut ediyorum; yine de insan gerçekten hayret ediyor.  

Sabancı ailesinin geçmişi, Hacı Sabancı’nın memleketi Kayseri’ye uzanıyor. Aile iş dünyasındaki başarısını ise Adana’da yakaladı. Adana ve Kayseri’nin baş harfleri birleştirilerek 1959’da Akbank kuruldu. Memleket sevgisi nelere kadir.

Yüzlerce ve binlerce markanın çıkış serüvenlerini okuduğumuzda; iki kelime birleşiminden , iki kelimenin kombinasyonundan, kısaltmalardan, ırklardan, lokasyonlardan, sayılardan ve anlamlı-anlamsız bir çok kelimenin birleşiminden ortaya çıktığını görebiliyoruz.

Her ne isimle olursa olsun varolan firmaların kalite ve başarılarla isimlerinin beyinlerimize kazıdığı gerçeğini hiçbir şey değiştirmiyor.

Bir daha ki blog yazımızda görüşmek üzere ..

Kategoriler

Yazarlar

Güncel Yazılar

Takipte Kalın

"Markaların İsimleri Nereden Geliyor? " başlıklı yazımızı beğendiniz mi? O zaman yeni yazılarımızdan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın, sizi haberdar edelim