Piyetra Günlük
“Evrensel Bir Dil Olma Yolunda İlerleyen Emojiler “ Emoji Nedir ?

“Evrensel Bir Dil Olma Yolunda İlerleyen Emojiler “ Emoji Nedir ?

Halime Aras
Halime Aras
Sosyal Medya / 13 Nisan 2017

Global dil diye bir şey varsa, global şekiller diye de bir şey var! O da ne mi?

Tabi ki  EMOJİ !

1990’lı yılların sonunda her şeyi tatlış bir şekle getiren canım Japon milletinin hayatımıza dahil ettiği şeylerden birkaçı yada  yüzlercesi  "Emoji."

Bunu ortaya atan güzide insan ise Shigetaka Kurita.

Tarihe bakıldığında ilk insanlar mağaralara resimler ve şekiller çizerek  yazının gelişmesine katkı sağlamışlardı. 20. yüzyılda tabi ki ilerleme kaydettik; artık mağarada yaşamıyoruz ve artık duvarlara dekorasyon maksadı ile çizimler yapıyoruz. Kısacası bugün yazıyı kullanmak kadar, sembolize etmenin de günlük yaşamımızda önemini görüyoruz.

Bütün gün gördüğümüz , maruz kaldığımız ikonların ,logoların ve daha sayılamayacak şeklen küçük fakat anlamı büyük şekillerin hayatımızda  bir karşılığı ve mesaj kaygısı olduğunu biliyoruz .

Kişisel kullanmayı bir yere bırakın bir duygu belirtisi olarak evrensel sembollere dönüşen bu şekiller artık neredeyse her yerde ve her platformda karşımıza çıkıyor.

Öyle ki bunu ilk medeniyetlerden tutun da Mısır medeniyetine kadar uzanan bir tarihçesinin olması  insanı düşündürmüyor değil. Peki bu emojiler  günümüzde nasıl bir hal aldı ve ne işe yarıyor?

Genellikle yan yana gerçekleşmeyen sohbetlerde   duygusal reflekslerimizi  hissettirmek için kullandığımız konusunda hemfikiriz!!

Birine aşık mu oldunuz (kalp ) ekle gönder

Birine mi kızdınız (kızan surat ) ekle gönder

Çok komik bir şey mi oldu (ağlamakla gülmek arasındaki bol kahkahalı suratı) bas gönder..

Elbette ki duygularımızı şeffaf bir şekilde karşı tarafa iletttiğinden söz edemeyiz ama o anı kurtarmak için kullandığımız aşikar! (gülen surat )

Hatta her birimiz o kadar çok alıştık ki yazı yazmaktan ve  konudan sıkıldık mı "Aman yolla bir emoji muhabbet kesilsin" kafasındayız.Ciddi bir mevzu konuşurken sırf alışkanlıktan alakasız emoji yollayan kaç kişiyiz? Emoji aradığımız süreyi ders çalışmaya ayırsaydık bugün yoğurt dışında bulduğumuz birkaç buluşumuz daha olurdu. (gerçi yoğurt konusunda bile soru işaretleri var) (düşünen surat)

Peki !!! Biz buna neden emoji diyoruz?

Emoji; japonca emoji  ve ingilizce emoticon kelimelerinden doğmuş her ikisi  arasındaki kelime benzerliği ise tesadüftür , şöyle ki; Japonca da E+moji ( resim+karakter ) demekken , İngilizcede ( Duygu ifade eden yüz şekilleri)  demektir.

Emoji klavyesi üreten SwiftKey ile birlikte  çalışan Oxford Dictionaries “ face with teras of joy  (mutluluk gözyaşları ) adı verilen emojiyi ABD de %17 İngiltere’de  %20 lik  bir kullanımla 2015 yılında hem sözlüğe hem de yılın emojisi olmuştu . Durumu  artık siz düşünün !

Durumu şöyle bir toparlamak gerekirse; size küçük bir örnek vermek ve sizin de olaya ne kadar dahil  olduğunuzu anlamanız açısından minik bir teste var mısınız ?

Üstte gördüğünüz emojilerle size ne demek istedik sizce ?

Bunu çözdüysen sende iyi bir emoji kullanıcısı olmuşsun. Tebrik eder gözlerinden öperiz! 

Kategoriler

Yazarlar

Güncel Yazılar

Takipte Kalın

"“Evrensel Bir Dil Olma Yolunda İlerleyen Emojiler “ Emoji Nedir ? " başlıklı yazımızı beğendiniz mi? O zaman yeni yazılarımızdan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın, sizi haberdar edelim