Piyetra Günlük
Facebook Kendi Üzerinden  Yayılan  Haberlere Dur Diyecek !

Facebook Kendi Üzerinden Yayılan Haberlere Dur Diyecek !

Halime Aras
Halime Aras
Sosyal Medya / 06 Şubat 2017

Sosyal paylaşım sitelerinin en çok kullanılan ağlarından biri olan Facebook, doğruluğu kesin olmayan haberlerin kendi üzerinden yayılmasını engellemek ve bu yönde gelişecek kötü izlenime dur demek amacıyla Habercilik Projesi başlattığını açıkladı.  

Bu projenin  biraz geç fark edildiğini söylemeden geçemeyeceğim, keza  insanlar durumun ciddiyetini anlamadan yazıp paylaşıyorlardı. (Bakınız; ülkemiz...) 

Hayatımızın her köşesinde olan ve tabiri caizse bir kimlik kartı niteliği taşıyan bu mecrada her türlü habere, kaynağa, bilgiye ulaşılması kolay bundan dolayı her geçen gün Facebook’un yaygınlaşması engellenemedi. Hala güçlü bir sosyal medya ağı olma özelliğini koruyan  Facebook kendi kimliğini ve tahtını korumak amacıyla doğru post ve haber girişimine el attığını geçtiğimiz günlerde açıkladı. 

Bir çok toplumsal olayda diğer sosyal ağlardan çok daha hızlı olan Facebook’un yorum yazma , etkileşime geçme , haber verme alanında artık çok daha dikkatli seçici olacağını bu projesi ile çok daha iyi anlıyoruz. Yaşadığımız yüzyılda tabi ki böylesi bir engellemenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Ancak ülkemizde yaşanan son olaylarda bile sosyal medya hesaplarının yaşamlar üzerindeki etkisini açıkça görüyoruz. İnsanlar paylaşımları yüzünden yargılanıyor, işten atılıyor hatta tutuklanıyorlar. Yanlış- doğru diye ayırmıyorum, sadece bir çok konuda yaşadığımız çağa ayak uydurmazken teknoloji konusunda sanki çok ilerdeymişiz gibi basit sosyal medya hesaplarının doğruluğunu yüzde yüz kabul etmemizi sorguluyorum.  

Daha fazla konunun derinliklerinde boğulmadan güncel haberleri sadece Facebooktan okuyan, paylaşan genel  facebook kitlesine selam göndermek istiyorum. Artık Facebook gördüklerimiz ve göremediklerimiz şeklinde 2’ye ayrılacak. 
İyidir iyi, sorgulamak iyidir... 
Neyse;
Habercilik projesini hızlandıran faktörler yine güncel olaylar desek yalan söylemiş olmayız. 
ABD başkanlık seçimi sırasında Facebook üzerinden yayılan  Obama'nın ABD'de okul andını yasakladığı iddiası, Papa Franciscus'un Trump'a başkanlık seçimlerinde verdiği sözde destek, Clinton'ın e-maillerini inceleyen FBI ajanının ölü bulunduğu dedikodusu gibi bir çok yalan haberler nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olan Facebook'un bu kararı almasında yukarıdaki olayların en önemli nedenleri olduğunu söyleyebiliriz. 
Ürün Direktörü Fidji Simo yaptığı yazılı açıklamada  , sosyal paylaşım sitesi üyelerinin fikir ve haberleri paylaşıp tartışmaya büyük ilgi gösterdiğini, bu konuda sağlıklı bir haber ortamı oluşturmanın Facebook'un görevi olduğunu  söyleyerek bu olaya açıklık getirdi. 

Simo, "Bugün, Facebook ve basın sektörü arasındaki bağları güçlendirmek için yeni bir program tanıtıyoruz. Haber kuruluşlarıyla ortaklığımızı ileriye taşımak adına yayıncı ve eğitimcilerle yeni ürünlerin geliştirilmesinde iş birliği yaparak dijital çağda insanların doğru bilgilendirilmesine nasıl katkı sağlayabileceğimiz üzerinde çalışacağız.” diyerek zararın neresinden dönersek kardır açıklaması ile yeni projeleri hakkında kamuoyunu bilgilendirmiş oldu.
 
Yani ne diyoruz, bundan sonra yazarken, çizerken, paylaşırken aman süzgece dikkat !!!  

Kategoriler

Yazarlar

Güncel Yazılar

Takipte Kalın

"Facebook Kendi Üzerinden Yayılan Haberlere Dur Diyecek ! " başlıklı yazımızı beğendiniz mi? O zaman yeni yazılarımızdan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın, sizi haberdar edelim